OYUNCAK VE OYUNLARIN ÇOCUKLARIN KARAKTER GELİŞİMİNDEKİ ETKİSİ


Koca bir nesil erkek çocuklarını kız gibi bebeklerle oynamaması gerektiğine, kız gibi ağlamaması gerektiğine inandırarak yetiştirdik. Bunun toplum olarak bize geri dönüşü acımasız, maço adamlarla karşı karşıya kalmak oldu.

‘Kız gibi’ kullanımından nefret ediyorum. Ağlamak isteyen bir çocuk kız gibi denilmesin diye içine akıtıyorsa gözyaşını vay halinize.


Bu söylemlerin, uzmanların açıklamalarıyla azaltılmaya çalışıldığı dönemde, bu sefer de özellikle erkek çocuklarına karakter oyuncak almayın diye yeni bir akım başladı. Bir erkek çocuğu annesi olarak panik olmadım ama araştırdım. Oyun, oyuncak, masallar çocukların hayatına yön veren önemli faktörlerdir. Çocuğunuzla birlikte oyun oynarken, kullandığı cümleler kendi iç dünyasından size söylemek istedikleridir.

Bir kere yaradılışı gereği kesinlikle erkek çocuğu superman, spiderman tarzında karakterlerle ilgileniyor. Ben özellikle açıp, ‘ haydi bakalım superman’ seyredelim demedim ama bir şey demenize gerek kalmıyor, Niloya çizgi filmini, seyrederken, üstünde Niloya olan bir T-shirt almak istemiyor. Ayrımını yaparken çocuklara kız için, erkek için diye çok sert uyarılarda bulunmanıza gerek yok. Kendileri tertemiz görsel zekaları sayesinde bunun bilincini oturtuyorlar.  

Kıyafet seçiminde her renkten alıp giydirmeye çalışıyorum. Spider man, superman, dinazor makinalar gibi oyuncaklarımız var ama bunun yanı sıra evde birlikte çamaşır asıyoruz mesela( Tabi ki balkon demirlerine değil), birlikte kurabiye yapıyoruz, sofra hazırlıyoruz ve buna benzer bir sürü ev işi. Durum böyle olunca karakterlerin sadece oyunlarda olduğunun bilincine varıyor. Bir gün evden çıkarken, üstümde canlı pembe renkte bir hırka vardı. Göktuğ “ohhh anneeee prenseesss gibi olmuşsun.” Dedi. Prenses kavramını ben öğretmedim, o tarz bir çizgi film de seyretmiyor ama bu çocuk kreşe gidiyor, kız arkadaşları var, ve onların da Elsa’sı var. Bazı zamanlar, özellikle çalışan anneyseniz ve çocuğunuz kreşe gidiyorsa, kontrol elinizden gidebiliyor.  Şimdi bu durumda çocuğu prens-prenses kavramından kurtarmak için çabalamak yerine, oyunlar ve masallarla durumu gerçek hayatta toparlamak gerektiğini düşünüyorum.

Zayıf durumlarda ‘kız gibi’, güçlü durumlarda ‘erkek gibi’ diye bağdaştırmazsak belki daha temiz bir gelecek için güzel bir ortam hazırlayabiliriz.
OYUNCAK VE OYUNLARIN ÇOCUKLARIN KARAKTER GELİŞİMİNDEKİ ETKİSİ OYUNCAK VE OYUNLARIN ÇOCUKLARIN KARAKTER GELİŞİMİNDEKİ ETKİSİ Reviewed by Bir Anne Bir Kadın on Ağustos 07, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Öne Çıkan Yayın

ATATÜRK OLMAK

ATATÜRKOLMAK Başlık Atatürk Olmak ama kitabın özü Atatürk gibi muhteşem bir insan olmak, doğru yolda ilerlemek önem...

Bir Anne Bir Kadın

Image Link [https://www.facebook.com/birannebirkadin.blogspot.com.tr/photos/a.1750698125252871.1073741826.1750697121919638/1750698131919537/?type=1&theater] Author Name [Bir Anne Bir Kadın] Author Description [Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal anlatın.Daha da zeki olmasını istiyorsanız, daha çok masal anlatın. "ALBERT EINSTEIN"] Twitter Username [Sora Templates] Facebook Username Sora Templates] GPlus Username [104219125408123734587] Pinterest Username [Sora Templates] Instagram Username [Sora Templates]