EVDE HAFTA SONU ETKİNLİKLERİ


Pazartesi sendromu mu? Evet tabi ki sendrom. Harika geçirilen bir hafta sonu arkasından, bitti işte yine diye kafayı yastığa koyup, ertesi gün, ama dolu dolu geçti ne iyi oldu diye gönül ferahlığıyla uyanmaktı sendrom. Pazartesi günlerine genelde vücudum çok yorgun ama beynim inanılmaz ferah başlıyorum. Sebebi basit; ev tertemiz olmuş, yemek yapılmış, evde pasta börek yapmış, Göktuğ ile vakit geçirmiş olmam. Tabi ki her hafta sonu böyle olmuyor. Olmadığı zamanlarda da pazartesiye ruhen de çok yorgun kalkıyorum.

Hafta sonunu dolu dolu geçirmekten kasıt, plaj plaj gezip şirin fotoğraflar eklemek değil. Bunu neden yazıyorum, çünkü herkes tatilde biz evde diye dövünenler için. Evde huzurlu olmak, mutlu olmak, çocuğunuza çok eğlenceli vakit geçirmesini sağlamak için ihtiyacınız olan şey, deniz, kum, para değil.

Ben temizlik yaparken Göktuş babasıyla saatlerce fotoğraf makinesiyle vakit geçirdiler. Vakit geçirdikleri makinenin fiyatı çok pahalı olanlardan değil. Ne mi yaptılar?

·         Eline makineyi alınca rast gele çekim tuşuna basmak yerine, şimdi doğru tutup hedefe odaklanıp, düzgün fotoğraf çekmeye çalışıyor. Motor gelişimine destek, hedefe odaklanma, dikkat, konsantrasyon..

·         Çektiği fotoğrafları görünce çok mutlu oldu. Başarı hissi, zevkli bir hobiye sahip olmak için adımlar..

·         Hareket ederken çekilen uzun pozlama fotoğrafları görünce çok şaşırdı. Merak ve öğrenme hissi..

·         Anne temizlikle didinirken babayla vakit geçiren çocuğun keyfi paha biçilemez. Aile olma bilinci, babaya güven..Sadece babasıyla vakit geçirmesi hem babaya, hem çocuğa haksızlık olurdu tabi kiJ. Olaya bir anne eli değmesi gerekmez mi?

Hazır karnı acıkmışken ve birlikte vakit geçirmek istiyorken kolları sıvadık.

·         Kendi omletini kendi yaptı. Öyle olunca da beni hiç zorlamadan yedi. Normal şartlarda Göktuş yemek yeme sıkıntısı olan bir çocuk ama kendi hazırladığı için afiyetle yediJ.

·         Poğaça yaptık birlikte. Ben her şeyi koydum. Hamurunu Göktuğ yoğurdu. Hihhh eyvahhhh her yer pislendi!!! Yok yok gayet tertemiz yaptı. Siz tertemiz bir ortamda sunarsanız önüne çocuk da çok dikkatli çalışıyor emin olun. Bir de pislensin ne olacak, çözüm var. Hamurla oynarken el kas gelişimi, şekil verirken yaratıcı zeka ve ortaya çıkan iç dünyası.
Yapılanları balkonda oturup afiyetle yerken, Göktuşa aylar önce müzik ritim duygusu gelişsin diye bir oyuncak almıştım. Sağ olsun kırdıJ . Eline mikrofonunu almış, balkondan aşağı attı. Balık çekiyormuş gibi yaptı. Balığın oltaya takıldığı zaman çekerken oltayı titrete titrete çıkarmasına kadar taklitini yaptı. Bu durumda onu izlerken ondan mutlusu yok. Hepten havaya giriyor. Tripler mimikler tavanda. Oldu mu size doğaçlama bir drama.Evde bana temizlik aşamasında da yardım etmek için can atıyor. Küçük sorumluluklar alınca odan mutlusu yok. Toz alırken fısfıs görevi Göktuşun. Hızını alamayıp bol kepçe her yere sıkabiliyor ama olsun çok eğleniyor, birlikte gülüyoruz. İhtiyacım olan şeyi getirmesini istediğim zaman, yerinden fırlıyor görevi tamamlamak için J.

Biz küçükken sokakta doyasıya oyunlar oynardık. Şimdi sokaklar, parklar tehlike dolu. Bu sebeple haklı olarak aileler çocuklarının peşinde parka çıkıyorlar. Gel gelelim parkta annelerin suratı genelde asık ve salıncak sırası yüzünden kavgaya hazır durumda. Parka çıkarmışsın, bırak çocuğu özgürce senin gözetiminde oynasın, hakkını savunsun, beklemeyi öğrensin, arkadaş edinsin. Hayatının bütün olumsuzluklarını parkta unutsan, biraz gülsen, diğer oyun oynayanların da seninki gibi çocuk olduğunu unutmasan ama ne mümkün. Dün karşılaştığım ve çok üzüldüğüm bir olayı anlatmak istiyorum. İş çıkışı eve yürüme yolunda, apartmandan bir bayan çıktı, surat beş karış, sokakta oynayan oğluna başladı bağırmaya. Çocuğun ne terbiyesizliği kaldı, ne enayiliği kaldı. Bir anne çocuğuna bağırıyor hakaretlerle. Sebebi mi? Çocuğun bisikletine arkadaşlarını sırayla bindirmesiL . Sizce büyüdüğünde bu çocuk nasıl bir karakter olur bu tarz bir ortamda.

Park bahçe durumları böyleyken Göktuş’a sokak oyunlarının tadını evde oynayarak eğlendirmeye, öğretmeye çalışıyoruz. Biz çocuğu eğlendirelim derken Gökhan ile ikimiz yarıldık gülmekten. İnanılmaz eğlendik. Kesinlikle ailecek oynamanızı tavsiye ederim.

Buyurun evde körebeye. Oyunlarda babamız da var ki oyunumuzun en eğlenceli yönü babamızın da olmasıydı ancak kendisinin fotoğrafları ev hali olduğu için buralara koyamıyoruz efendimJ .
Buyurun evde saklambaçJ .Veee evde seksek oyunu. ( mum boya ile çizdim ve ıslak mendille hemen silindi.)Hepsini hafta sonu evde oynadık, yaptık. Bu hafta sonu böyle geçti, önümüzdeki hafta sonu farklı geçer ama isteyince yapılamayacak şey yok, zaman da var var merak etmeyin. Kadınız biz her şeye yetişiriz. Yemek de yapılıyor, temizlik de yapılıyor, çocuğa da vakit ayrılıyor.

Siz içinizi ferah tutun, her şey yola giriyor.

Sevgiyle kalın.
EVDE HAFTA SONU ETKİNLİKLERİ EVDE HAFTA SONU ETKİNLİKLERİ Reviewed by Bir Anne Bir Kadın on Ağustos 23, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Öne Çıkan Yayın

ATATÜRK OLMAK

ATATÜRKOLMAK Başlık Atatürk Olmak ama kitabın özü Atatürk gibi muhteşem bir insan olmak, doğru yolda ilerlemek önem...

Bir Anne Bir Kadın

Image Link [https://www.facebook.com/birannebirkadin.blogspot.com.tr/photos/a.1750698125252871.1073741826.1750697121919638/1750698131919537/?type=1&theater] Author Name [Bir Anne Bir Kadın] Author Description [Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal anlatın.Daha da zeki olmasını istiyorsanız, daha çok masal anlatın. "ALBERT EINSTEIN"] Twitter Username [Sora Templates] Facebook Username Sora Templates] GPlus Username [104219125408123734587] Pinterest Username [Sora Templates] Instagram Username [Sora Templates]