İLGİNİN DE AZI KARAR ÇOĞU ZARAR


                                          İLGİNİN DE AZI KARAR ÇOĞU ZARAR


            Birkaç gündür kendimi çok halsiz hissediyordum ve dolayısıyla Göktuğ ile evde zorunlu ihtiyaçları haricinde çok fazla ilgilenemedim. Kendi başına oyun oynamasını sağlamak istedim tabi halsizlik, baş ağrısı tepemde olunca sabrım da çok azdı. Oyuncaklarınla oynayabilirsin, istediğin gibi de dağıtabilirsin dedim. Sanki demesem dağıtmayacakmış gibi J. Bu halsizlik dönemim 5 gün sürdü ve Göktuğ’da gözlemlediğim bazı durumlar oldu.1.        Durum: Oyun kurabilmek için ihtiyacı olan şey tek başına kalmakmış. Biz evdeki oyuncaklarımızın birçoğunu kaldırdık. Çok sevdiği oyuncaklarını bir sepete doldurdum, diğerlerini sakladım. Oyuncaklarının arasından kendi ihtiyacı olanları aldı, masaya oturdu ve sesli bir şekilde oynamaya başladı. Baktım suratında değişik mimikler, tripler, oyuncakları farklı farklı seslendiriyor, karakter koydu hepsine. Vayyy bee dedim, çocuğumu tanımam için bazen hiç ilgilenmemem lazımmış J . Sonra İYİ Kİ 2 yaşından beri tiyatroya ve sinemaya götürüyorum dedim. Ben o tripleri, mimikleri izlediği çocuk tiyatrolarının etkisi olduğunu düşündüm.

2.       Durum: Kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlarda ebeveyni takip ile başlar. Hep ben gel sana kitap okuyayım diye giderdim yanına, bu sefer ben bir köşede kitap okurken bir baktım yanımda bitti. “Hadi bana kitap oku, odamıza gidelim anne.” İYİ Kİ kitap okuyorum, dedim.

3.       Durum: Tabii ki her şey böyle güllük gülistanlık gitmedi bu 5 gün boyunca. Sıkıldığı zamanlar oldu ve sürekli çizgi film seyretmek istedi. Biraz izin verince yetmedi. Sürekli çizgi film açık kalsın istedi. Tepki gösterince bolca ağladı, isyan etti.

4.      Durum: Tek başına oyun oynarken, masal dinlerken evet gayet güzel zaman geçirdi fakat atlanmaması gereken bir durum da enerjisini atması gerektiğiydi ve dolayısıyla hiç durmadan koltukların tepesinde zıpladı, evin içinde koştu, düştü, kalktı, yine koştu. Onu izlerken yoruldum.

İlginin de ilgisizliğin de ayarını tutturmak gerekiyormuş diye düşünüyorum. Aklıma acaba ile başlayan olaylar geldi. Hani çocuğun evde çok yaramazlık yaptığından şikâyet eden ebeveynler oluyor ya; bazen ben de yapıyorumdur belki, ACABA çocuk aslında anne-babadan ilgi istiyor ve yeterli alamayınca enerjisini farklı şekilde atmaya çalışıp tepki mi gösteriyor ki?

                ACABA işi gücü bırakıp, hayatı çocuğun üstüne odaklayıp, etkinlik delisi olan annelerin de çocukları biraz özgür olup, kendini ifade etmek istiyor olabilir mi ki? Geçen haftalarda bir arkadaşımla telefonda görüşürken bana başka bir arkadaşının çocuklarıyla çok ilgilendiğini ama çocukların bu ilgiye rağmen başarılı olamadığını, sebebinin de öğretmenin çocuğunu okulda tembel bir öğrenciyle yan yana oturtması olarak düşündüğünü söyledi ve okul tavsiye edebileceğin bir yer var mı diye sordu bana. Tepem fena halde attı. Tembel öğrenci, sorunlu öğretmen değil belli ki sorunlu bir veli. Dedim ki bence ilk önce anneye iyi bir psikolog gerekiyor. Çocuğu kendi halinde bırakmayı denesin, dedim. Ama Tuğçe inanılmaz güzel deneyler, etkinlikler yapıyorlar evde, kadın karşılığını bekliyor dedi. Demek ki çocuğun başka ihtiyaçları da var, belki biraz özgür kalmak istiyor, kendi programını kendi yapmak istiyor olabilir, sınıfın en çalışkan çocuğu olmak zorunda değil, belki ilgi alanları farklıdır, dedim.

                Bu arada hayal kurmayı unutmayalım. Çok eğleniyorlar, enerji atıyorlar. Ufacık bir örnek kapadık gözlerimizi, Göktuğ kılıçbalığı, ben oruç balığı ( Zeynep Sevde’nin Kayıp Oruç Balığı kitabını okuyanlar bilir.) attık kendimizi denize( yatağa), başladık yüzmeye, eyvah köpek balığı geliyor, kaç kaç kaç, ohh atlattık, yüzmeye devam, eyvah bir balıkçı ağı… Derken deniz altındaki yaşam uzuyor da uzuyor. Bir gün rokete binip uzaya uçuyoruz, bir gün ay dedeyle muhabbetteyiz. Bu da bizden evde drama durumlarıJ.
İLGİNİN DE AZI KARAR ÇOĞU ZARAR İLGİNİN DE AZI KARAR ÇOĞU ZARAR Reviewed by Bir Anne Bir Kadın on Haziran 01, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Öne Çıkan Yayın

ATATÜRK OLMAK

ATATÜRKOLMAK Başlık Atatürk Olmak ama kitabın özü Atatürk gibi muhteşem bir insan olmak, doğru yolda ilerlemek önem...

Bir Anne Bir Kadın

Image Link [https://www.facebook.com/birannebirkadin.blogspot.com.tr/photos/a.1750698125252871.1073741826.1750697121919638/1750698131919537/?type=1&theater] Author Name [Bir Anne Bir Kadın] Author Description [Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal anlatın.Daha da zeki olmasını istiyorsanız, daha çok masal anlatın. "ALBERT EINSTEIN"] Twitter Username [Sora Templates] Facebook Username Sora Templates] GPlus Username [104219125408123734587] Pinterest Username [Sora Templates] Instagram Username [Sora Templates]