ANNELER GÜNÜNE BELKİ DE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISIAnneler gününe dair bir şeyler yazmak istiyorum. 5 yıl önce yazmak istediklerimle şimdi yazmak istediklerim arasında dev gibi farklar olurdu mesela. Anne olunca farklıymış fikirler. Öyle basit değilmiş annelik. İnsanın her bir zerresi evladı için atıyormuş J . Annelerin kendilerini özel hissetmesi için sadece bir güne ihtiyaçları yokmuş aslında. Anne her gün anne. Ufacık canı yansa insanın annneeciğiim diye ağlamaz mı, yandım anaamm diye bağırmaz mı.

Anneler gününde sosyal medyada kıyamet gibi paylaşımlar olacak. Herkes annesine yaptığı sürprizleri taçlandırarak fotoğraflayacak, anneler çocuklarının hediyelerini teşekkür mesajlarıyla paylaşacak. Harika durumlar bunlar tabi ki, hediyeler, teşekkürler, muhteşem mesajlar, sevgi cümleleri.

Peki bu olaya bir başka açıdan bakarsak işin rengi biraz değişiyor. Annesi olmayan çocuklar, gençler, büyükler… Evladını kaybetmiş anneler…  Anneler gününde hatta etkisi devam edecek takibindeki bir hafta falan sosyal medyadan uzak mı dursunlar. O gün yeterince canları sıkılacak, içleri yanacak zaten. Bir de biz daraltmasak mı diye düşünmüyor değilim.

Hiç kutlanmamalı demiyorum, elbette o gün biraz daha özel hissettirebiliriz ama başkalarını da düşünerek.  Kimseyi eleştirmiyorum, ilk anneler gününde ben de yapmışım paylaşım, tabi ki herkes paylaşımlarında özgürdür ama ben her özel günde birilerini mutlu ederken birilerini kırmaktan korkarım. Facebook geçmişi hatırlatınca, kendi kendime tüh bee dedim.

Geçmiş yıllarda bir babalar günü akşamı bir arkadaşım birkaç cümleyle sitemini yazmıştı.     “ Herkese kocaman aferin, bütün gününüzü ne kadar güzel geçirdiniz babalarınızla. Bir sizin babanız var ve başınızda, geride kalan bütün babasızların ve baba sevgisinden yoksun büyüyen insanların canı cehenneme değil mi.” Belki çok ağır şeyler yazdığını düşünebilirsiniz ama aslında bütün gün kendisindeki babasızlığın acısını kustu. Sizin mutlu olmanız rahatsız etmedi onu, ama babasızlık o gün daha çok yaktı canını. Başka bir arkadaşım da babasıyla bir fotoğrafını paylaşarak “ keşke yine yanımda olsaydın da ben de elim kolum dolu gelseydim yanına ve biz de yeni fotoğraflar paylaşabilseydik seninle” yazmıştı. Amacı fotoğraf paylaşmak mı? Tabi ki hayır ama bütün gün gördüğü fotoğraflara bakarken kendinde hissettiği eksiklik belki de. Eee hiç fotoğraf paylaşmayalım mı diye düşünecekseniz. Herkes özgürdür, sadece işte özel günlerde her zamankinden daha fazla hisseder ya insan eksik yanını işte öyle bir şeyler.

Aslında artık özel günler tamamen alışveriş tuzağı. Her şey daha pahalı o gün.

Bu durumlara bakarsak özel günler kime göre neye göre özel?

Bir anne olarak söyleyebileceklerim, alacağım hediye umurumda değil. Bir tatlı sözü, bir güler yüzü, sağlıklı, neşeli hali dünyalara bedel. Anneyseniz zaten hediyenizi yıllar önce Rabbim size vermiş, henüz anne değilseniz şükürler olsun ki Rabbim sizi yıllar önce bir anneye hediye olarak gönderdi.

 BÜTÜN GÜZEL YÜREKLİ ANNELERİN HER GÜNÜNÜ KUTLAR, ELLERİNDEN ÖPERİM.
ANNELER GÜNÜNE BELKİ DE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI ANNELER GÜNÜNE BELKİ DE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI Reviewed by Bir Anne Bir Kadın on Mayıs 11, 2017 Rating: 5

1 yorum:

Öne Çıkan Yayın

ATATÜRK OLMAK

ATATÜRKOLMAK Başlık Atatürk Olmak ama kitabın özü Atatürk gibi muhteşem bir insan olmak, doğru yolda ilerlemek önem...

Bir Anne Bir Kadın

Image Link [https://www.facebook.com/birannebirkadin.blogspot.com.tr/photos/a.1750698125252871.1073741826.1750697121919638/1750698131919537/?type=1&theater] Author Name [Bir Anne Bir Kadın] Author Description [Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal anlatın.Daha da zeki olmasını istiyorsanız, daha çok masal anlatın. "ALBERT EINSTEIN"] Twitter Username [Sora Templates] Facebook Username Sora Templates] GPlus Username [104219125408123734587] Pinterest Username [Sora Templates] Instagram Username [Sora Templates]