OKUL ÖNCESİ DÖNEM - KREŞE BAŞLAMA AŞAMASI – UZMAN ÖNERİSİYLEHani 0-6 yaş arası çocuk eğitimin önemi diye uzmanlar bas bas bağırıyor ya, bakın bu dönemle ilgili nasıl bir araştırma yapılmış. 800 çocuğun 20 yıl boyunca anaokulu döneminden 20 li yaşlara kadar takip eden geniş çaplı bir araştırma yapılmış. Bu sonuçları yazımın en altında Eğitimpedia’dan alıntı olarak paylaştım.

Hali hazırda yapılmış bir araştırmayı okuyunca şaşırdım ve hemen en yakınımdaki uzmanın kapısını çaldım. Oğlumun kreş müdürünü ziyaret ettim ve soru yağmuruna tuttum kendisini. Çok severim işi bilen insanla konuşmayı. Kendisiyle youtube kanalım için de videolar yayınlayacağız çok yakında J .Asiye Hocam Eğitimpedia’ da bir araştırma sonucu paylaşılmış. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Siz de anaokulun daki davranışlar ve yetişkinlikteki başarı arasındaki ilişkiyi bir değerlendirir misiniz?

-          Okul öncesi eğitim hayatın temel taşıdır. Bu dönemde çocuk bilişsel, psikomotor, dil, sosyal, duygusal, öz bakım becerileri gibi her yönden gelişimini sağlar. Özellikle kişilik gelişimi bu dönemde tamamlanır.

Asiye Hocam bir dip not düşmek istiyorum bu konuyla ilgili; araştırmalara göre kişilik oturması gereken yaş 0-6 yaş iken bizim ülkemizde acı bir gerçek var ki ortalama kişilik oturma yaşı 40 yaş olarak belirlenmişL

-          Bu dönemde çocuklar yardımlaşma, işbirliği, paylaşmayı, sorumluluk almayı öğrenir. Örneğin; çocuğun okulda arkadaşlarına su doldurması, ekmek paylaşması bu dönemde zevkli bir uğraş olması, gelecekte kuracağı insan ilişkilerinde olumlu temel oluşturur. Okul öncesi dönemde gün içinde planlı ve belli bir düzen içinde yapılan faaliyetler çocukta zaman kavramını oluşturur ve gelecekte çocuğun planlı, kurallı yaşamasını sağlar.

Sizce kreşe başlama yaşı var mıdır?

-          Tabi ki evet. 2 ve 4 yaş kreşe başlamak için çok uygun bir dönemdir, fakat ebeveynler çocuğunu tanıyıp onun kreşe başlaması için en uygun zamanı bilmesi gerekiyor. Çocuk aileden ayrı kalmaya alışkın mı? İhtiyaçlarını konuşarak ifade edebiliyor mu? Tuvalet alışkanlığı var mı? Basit komutları yerine getirebiliyor mu? Bu soruların cevapları evetse ve çocuğunuzu bazen arkadaşlarınıza, aile büyüklerine tek başına bıraktığınızda kalabiliyorsa zamanı gelmiş demektir.

Peki kreşe çocukları nasıl alıştırmalıyız sizce?

-          Çocuğu okula başlatmak için öncelikle ebeveynlerin net ve kesin kararlı olması gerekiyor. Çocuklar ilk defa uzun saatler ayrı kalacaklar ve onlar için bu durum çok zor olacak. Ailede net olmadığında  yapamaz ise alırız, sonra tekrar deneriz düşüncesi olduğunda çocuk bunu kullanacaktır. Okula başlamadan önce  çocuğu hazırlamak lazım onunla okulda neler yapacağı hakkında konuşulmalı hatta yapacakları küçük etkinlikleri evde birlikte denemeli, makas kullanımı, boya yapma, okula gittiğinde  aileden ayrı kaldığında o maka, boya bile ‘evet ben annemle bunları yapıyordum, burada da yapabilirim’ algısı  oluşturacak ve biraz daha sakinleşip adapte olmasına yardımcı olacaktır. Ebeveynleri de alışma sürecinde kademeli uzaklaştırma yöntemiyle okuldan uzaklaştırabiliriz. Önce sınıfın penceresinden izler, sonra müdür odasında bekler, sonra okul bahçesinde bekler ve en son uzaklaşır. Baskı-zorlama olmadıkça doğru zaman belirlendiğinde çocuğun okula alışması hiç de zor olmaz.

Göktuğ nasıl okulda, sınıf içindeki uyumu nasıl?

-          Gayet iyi, alıştı. Başlarda çok zorlanmıştı ama zamanla alıştı. En başta hep benim ya da öğretmeninin yanında olmak istiyordu ama şimdi arkadaşlarıyla birlikte yaşına uygun şekilde eğitimleri tamamlıyor. Göktuğ’da bir şey fark ettik, sınıf kapısının kapalı olmasından çok rahatsız oluyor. Evde de yapıyor mu?

-          Evet yapıyor hocam. Daha doğrusu yaklaşık 6-7 aydır yapıyor. Ben de hiç anlam veremedim. Başta çok garipsedim. Aniden bir şeylerden korktuğunu düşündüm. Sürekli konuşmaya çalıştım, sorular sordum. Yenilerde korktuğu bir durum olmadığını fark edince çok üstüne gitmedim. Açık durmasını istiyorsa açık kalsın dedim.

-          Siz ne zaman işe başladınız?

-          Göktuğ 7 aylıkken.

-          Gün içinde ağladığında ve karnı acıktığında çocuklar ilk önce annelerinin yanında olmasını ister ve bu dönem de anne ülke şartları sebebiyle çalışmaya başladıysa çocuk 2 yaşından sonra bu durumu bazı tepkileriyle ortaya koyar. Kapının açık olmasını istemesi, kapanırsa siz gideceksiniz diye düşünmesinden kaynaklanıyor. Geçenlerde öğretmeni sınıftan çıktığında Göktuğ da hemen arkasından geldi. Ben Göktuğ’u  ve sizi çok iyi tanıyorum bu sebeple öğretmenime sınıftan çıkarken Göktuğ’a nereye gittiğin konusunda bilgi ver ki alıştığı düzen şaşmasın dedim. Sizin ne kadar kuralcı bir anne olduğunuzu biliyorum. Bir yere giderken neden gittiğinizi, bir şey yaparken neden yaptığınızı Göktuğ’a anlattığınız için Göktuğ burada da aynı davranışı bizden de istiyor. Biz de kuralları bozmuyoruzJ

-          Ben karakter olarak çok evde oturmaya alışkın bir insan değilim hocam. Ben üniversite bittikten sonra sadece 9 ay evde kaldım. Hamileliğimin son 2 ayı ve Göktuğ doğduktan sonra 7 ay. Hazır gıda almaya başlayınca işe başladım. Başlamasam belki de Göktuğ’a şimdiki kadar yararım olmazdı. Şimdi hem ürettiğimi hissediyorum hem çocuğuma faydalı olmak için özel zamanlar ayırmam gerektiğini biliyorum. Bu bana ait bir özellik, belki evde olup çocuğuna çok faydalı olan anneler de var. Ben çalışırsam Göktuğ’a maddi manevi daha iyi bir hayat sunabileceğime inandım hep. Evet bizim Göktuğ ile bazı kurallarımız var. Hem Göktuğ hem ben hem babası, biz bir şey yaparken Göktuğ’un fikrini alırız, Göktuğ’a haber veririz, her şeyin sebebini, sonucunu anlatırız mutlaka. Bizim için Göktuğ’ da evde kocaman bir birey çünkü. Kapı kapatmak istememesi konusunda üstüne gitmiyorum. O nasıl isterse öyle kalıyor kapıJ . Zaman ayırdığınız için size çok teşekkür ediyorum.  Sizden alabileceğimiz çok bilgi var daha. Bu ilki olsun diyelim.

ANAOKULDAKİ DAVRANIŞ VE YETİŞKİNLİKTETEKİ BAŞARI ARASINDAKİ İLİŞKİ

 ( BU BÖLÜM EĞİTİMPEDİA’dan ALINTIDIR. )
Araştırmaya göre anaokulunda yardımsever olan ve paylaşan çocuklar, üniversiteden mezun olmaya ve 25 yaşında tam zamanlı bir işe girmeye daha fazla meyilli oluyorlardı. Anaokulu öğrencisi olarak çatışmaları çözme, paylaşma, işbirliği yapma ve dinleme konusunda problemler yaşayan çocuklar ise lise ve üniversiteden daha az mezun oluyor, daha fazla madde bağımlılığı problemi yaşıyor ve yasalara daha çok karşı geliyorlardı.
Penn State Üniversitesi ve Duke Üniversitesi araştırmacıları, çalışmayı yürütmek için anaokulu öğrencilerinin sosyal yetkinlik becerileri konusunda öğretmenleri tarafından 1991 yılında yapılan değerlendirmeleri inceledi.
Öğretmenler çocukları, başkalarını dinleme, malzemeleri paylaşma, akranlarıyla yaşadıkları problemleri çözme ve yardımsever olma gibi faktörlere dayanarak değerlendirdi. Ardından pozitif beceri ve davranışlarını ölçmek için her öğrenciye genel bir puan verildi. Sıfır en düşük düzeyi gösterirken, en yüksek düzeyde sosyal beceri ve davranış gösteren öğrencilere dört puan verildi.
Araştırmacılar daha sonra ilk yetişkinlik yıllarında çocuklara neler olduğunu analiz etti. Liseyi ve üniversiteyi bitirip bitirmedikleri, tam zamanlı bir işe girip girmedikleri ve suç işleme, madde bağımlılığı problemleri ya da ruhsal problemler yaşayıp yaşamadıklarına bakıldı.
Bir çocuk anaokulundaki sosyal yetkinlik puanındaki her bir puanlık artışta, iki kat daha fazla üniversite mezunu oluyor ve 25 yaşında yüzde 46 oranında daha fazla  tam zamanlı bir işe giriyordu.
Bir çocuğun anaokulundaki sosyal yetkinlik puanındaki her bir puanlık düşüşte ise o çocuk, erken yetişkinlik yıllarında yüzde 67 oranında daha fazla tutuklanma riskine, yüzde 52 oranında daha fazla içki problemi yaşama riskine sahip oluyordu.
Araştırmanın başında yer alan Damon Jones, bir çocuğun gelişiminde sosyal ve duygusal yetkinliğin önemini bildiklerini ancak yine de bu becerilerle bir çocuğun uzun vadeli genel durumu arasında bu kadar güçlü bir ilişki bulmayı beklemediklerini söylüyor.
Jones’a göre bulgulardaki esas cesaret verici olan şey, bir çocuğun gelişimi boyunca sosyal becerilerin öğretilebilir ve öğrenilebilir olması.
“Bazı insanlar sonuçlara bakıp ‘Eğer benim çocuğum böyle bir ölçümde düşük puan alıyorsa, başarısızlığa mahkum anlamına mı geliyor?’ diye sorabilir” diyor Jones.
“Cevap kesinlikle hayır” diyen Jones, ister okullar ister ebeveynler vasıtasıyla olsun, çocukların sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmelerine yardım etmenin etkili yolları olduğunu ekliyor.
“Araştırma bunların ‘şekillendirilebilir’ türde beceriler olduğunu gösteriyor. Üstelik, örneğin IQ ya da daha köklü olabilecek özelliklere göre daha kolay ‘şekillendirilebilir’ beceriler.”

OKUL ÖNCESİ DÖNEM - KREŞE BAŞLAMA AŞAMASI – UZMAN ÖNERİSİYLE OKUL ÖNCESİ DÖNEM - KREŞE BAŞLAMA AŞAMASI – UZMAN ÖNERİSİYLE Reviewed by Bir Anne Bir Kadın on Nisan 07, 2017 Rating: 5

3 yorum:

 1. Cok guzel bir röportaj olmuş. Asiye hocamız gibi bu işin piri olan birisinin bilgilerinden nasiplenmekte ayri bir guzel. Emeginize tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, ben teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim.Asiye Hanım'ın değerli tecrübelerinden faydalanalım istedim. Bilgi paylaştıkça güzelleşiyor.

   Sil
 2. anaokulu malzemeleri,eğitici oyuncaklar,kreş oyuncakları,anaokulu mobilyaları,anaokulu donanımları,eğitim araçları,okul öncesi eğitim araçları,eğitici oyunlar,toys,kindergarten materials,kindergarten toys,kreş malzemeleri,kreş mobilyaları,ahşap ve keçe oyuncaklar,akülü ve pedallı araçlar,akıllı tahta,robotik kodlama ve teknolojik oyuncaklar,galoşuk,yazı tahtaları,panolar,spor grupları,dolap ve kitaplıklar,masa ve sıralar,ilgi köşleri,ofis mobilyaları,macera parklar tıkla sepete ekle anaokulu ve kreş,yengeç eğitim araçları https://www.yengecegitim.com

  YanıtlaSil

Öne Çıkan Yayın

ATATÜRK OLMAK

ATATÜRKOLMAK Başlık Atatürk Olmak ama kitabın özü Atatürk gibi muhteşem bir insan olmak, doğru yolda ilerlemek önem...

Bir Anne Bir Kadın

Image Link [https://www.facebook.com/birannebirkadin.blogspot.com.tr/photos/a.1750698125252871.1073741826.1750697121919638/1750698131919537/?type=1&theater] Author Name [Bir Anne Bir Kadın] Author Description [Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal anlatın.Daha da zeki olmasını istiyorsanız, daha çok masal anlatın. "ALBERT EINSTEIN"] Twitter Username [Sora Templates] Facebook Username Sora Templates] GPlus Username [104219125408123734587] Pinterest Username [Sora Templates] Instagram Username [Sora Templates]