Biraz da Yaşadığımız Yeri Tanıyalım " Frig Vadisi "

Genel olarak tatil için hep yaşadığımız yerin dışında bir yerlere gitmeyi tercih ederiz. Bunun birçok haklı sebebi var herkes için. En büyük sebebi de çalıştığımız yerden uzak bir yerlere gitmek insana çok iyi gelir, tazelenip bomba gibi döner yaşadığı yere. Sizi bilmem ama biz böyle hissediyoruz.

Geçen hafta biz biraz tabuları yıktık. Tarihin en yoğun yaşandığı şehirlerden biri olan Afyonkarahisar’ın ilçelerinden geze geze başlayıp, biraz da nimetlerinden faydalanalım istedik. Hafta sonu tatilinde, kısıtlı zaman içerisinde yapılabilecek en güzel aktivite. 1 gece Gazlıgöl kaplıcalarında kaldık. Yerin altından çıkan termal suyun faydalarıyla ilgili genel bir bilgi aldık ve termal suyun nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili talimatlara uymaya çalıştık. Düşünün ki banyo yaptığınız suyu hem yıkanarak, hem buharıyla, hem de içme suyu olarak kullanarak şifa buluyorsunuz. Genel hatlarıyla birkaç hastalık ismi verebilirim ama daha inanılmaz detayları var. Solunum sistemi, kas-iskelet sistemi, cilt, kal, romatizma, mide, kadın doğum ve bir dolu hastalık. Tabi ki kullanım şartları var, tedavi yöntemi var. Öyle şifa niyetine kaynar suya kendinizi atıp saatlerce çıkmamak değil yöntem. Artık tesisler de konuyla ilgili fazlasıyla tecrübeli. Üniversiteden alınan talimatlar, nelere fayda edildiğine dair bilgiler de var kaldığınız tesislerde ve çok ilginçtir ki kendi yaşadığım şehirdeki tesisten faydalanmaya giden tek yerli turist bizdikJ . İlk defa kaplıcalara gelmedim tabi ki ama ilk defa daha bilinçli geldim. Önceden cumburlop atla kaynar havuza, piş güzelce, kızarmış tavuk gibi çık havuzdanJ. Meğer yanlışmış efendim. Bu sefer talimatları okuduk, uzman önerisi aldık, adabına uyduk suyunJ .Araç plakaların hepsi yabancıydı ve tesis okul dönemi ve nisan ayı olmasına rağmen kalabalıktı. Bu da başta söylediğim gibi herkes tatili yaşadığı yerin dışında yaparak huzur arıyorJ.

Tesisten çıkış yaparken yakınlarda nerelere gidebiliriz diye Google amcaya sordum hemen. İyi ki de sormuşum. Amcam attı bizi tarihin ortasına.  Kendimizi Ayazini Frig Vadisi’nde bulduk.


Tarihten bahsederken çok derin detay vermekten kaçınırım. Sebebi de şu; geçmişini bilmek çok önemli fakat 1 gün içinde birkaç saat gezip, ufak tefek araştırmalarla yanlış bilgi aktarmak, tarihi okuyan bilim adamlarına en büyük haksızlıktır benim nezdimde. Kıssadan hisse gördüklerim ve bildiklerimden fotoğraflarla ortak bir bilgi aktarıyorum ki siz de gezin, merak edin diyeJ

Dünyada eşi benzeri olmayan kayalardan oluşan bu vadi Eskişehir, Kütahya ve Afyon sınırları içerisinde yer alıyor. Frig medeniyetinden izler, tarihi kalıntılarla dolu bu vadide kayaların şekilleri farklı farklı masallar getiriyor insanın gözünün önüne.
Anadolu’ya gelen Balkan kökenli boylardan Frigler ve ardından bu bölgeden hüküm süren Bizans ve Roma dönemlerinden günümüze gelen insan eliyle oyulmuş kaya anıtların muhteşem görüntülerine insan inanamıyor.


1 günde gezmeyle bitmeyecek kadar uçsuz bir tarih var bu bölgede. Göktuğ’a anlatırken biraz zorlandım. Çok garip buldu ama o da gördüğü şekillere anlam vermeye çalıştı.
Hititlerin M.Ö 1700’de başlayıp 500 yıllık egemenliklerinden sonra M.Ö. 1200 yıllarında parçalandıklarında, Anadolu’ya gelen ve sonrasında adlarına Frig denen bir kavim göçü başlamıştır. Frigler’in siyasi üstünlük elde etmeleriyle Anadolu aydınlanmış ve Frigler efsane kral Midas döneminde güçlü bir devlet olmuştur. Afyonkarahisar da Frigler ile bu efsane dönemde tanışmış. Afyonkarahisar-Eskişehir-Kütahya bölgesinde kendilerine özgün bir kültür oluşturmuşlar. Mezar anıtları şeklindeki büyük kaya blokları üzerine işlenmiş kendi kültürlerine ait kabartmalar, tapınaklar ile dünyanın en ilginç ve en değerli eserlerinin yaratılmasını sağlamışlar. Kabartmalara ve el emeğiyle kayaların üstüne işlenen şekillere bakarak yaşam tarzlarından bir şeyler keşfetmek için çabalıyor insan. Bu bölgede kendi kültürlerini yüzlerce yıl sürdürmüşler. Bu sebeple kendi dinleri ve dillerinden izler de bırakmışlar eserlerinde.


Doğanın mucizesiyle insan zekası birleşmiş, geçmişteki yaşam alanı günümüze buram buram tarih kokan doğada bir eser olarak bize kalmış.

Peki biz bu değerleri ne kadar koruyoruz? Aşağıdaki fotoğraflar ne kadar koruduğumuzun kanıtı.


Bir düşündüm; geçmişte insanlar zekalarını doğayla birleştiriyorlar, kendilerine yaşam alanı oluşturuyorlar, insan zekası doğayla birleşince yüzyıllarca korunarak bize kalabilecek bir tarihi eser haline geliyor. Her şekil, her bir oyuk, her bir darbe bize bir şeyler anlatıyor aslında ama arkadaşım özel gününü tarihi eserin üstüne yazarak kutlamayı tercih ediyor. Nişan tarihini tarihi eserin üstüne yazıyor. Sevdiceğine aşkını ilan ederken tarihi esere not düşüyor. Bu değerlerin üstüne yazdığında acaba tarihi eser olarak kalacağını mı hayal etti bilmiyorum ama kalmaz efendim sprey boyayla ilan-ı aşk silinir gider ve zamanla tarihi eserler de zarar görür. Sevdiğini karşına al söyle, gözünün içine bakarak söyle, inan daha etkileyici olur. Tarihe not düşmek istediğin bir şey varsa zarar vererek değil, tıpkı geçmişte olduğu gibi zekanı kullanarak üret, sen de bırak eser olarak kalsın.


   Mâzîyi fakat yıkmaya kalkışma bu yolda
Ahlâfa döner korkarım eslâfa hücûmu
                 Mâzîsi yıkık milletin âtîsi olur mu?    
                    Mehmet Âkif ErsoyBiraz da Yaşadığımız Yeri Tanıyalım " Frig Vadisi " Biraz da Yaşadığımız Yeri Tanıyalım " Frig Vadisi " Reviewed by Bir Anne Bir Kadın on Nisan 07, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Öne Çıkan Yayın

ATATÜRK OLMAK

ATATÜRKOLMAK Başlık Atatürk Olmak ama kitabın özü Atatürk gibi muhteşem bir insan olmak, doğru yolda ilerlemek önem...

Bir Anne Bir Kadın

Image Link [https://www.facebook.com/birannebirkadin.blogspot.com.tr/photos/a.1750698125252871.1073741826.1750697121919638/1750698131919537/?type=1&theater] Author Name [Bir Anne Bir Kadın] Author Description [Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal anlatın.Daha da zeki olmasını istiyorsanız, daha çok masal anlatın. "ALBERT EINSTEIN"] Twitter Username [Sora Templates] Facebook Username Sora Templates] GPlus Username [104219125408123734587] Pinterest Username [Sora Templates] Instagram Username [Sora Templates]