SİNGAPUR


2015 aralık ayında Singapur’u görmek nasip oldu bana. Aralık ayında gideceğimizin kararı haziran ayında belli olduğu için ben 6 ay öncesinden karalara bağlamıştım. Göktuğsuz 10 gün nasıl geçecekti diye 6 ay hemen hergün düşündüm, araştırdım, uzman önerileri aldım. İçim yana yana dik durmam gerekiyordu. Güzel anılar, fotoğraflar biriktirmem gerekiyordu, oğlumun benimle gurur duyması gerekiyordu.

Sabaha karşı yola çıktım. Çıkmadan önce Göktuğ uyuyasıya kadar onun görmediği yerlerde ağladım.J Arkadaşlarım çok kızıyordu, “ senin yerinde olmak isterdik ama sen ne yapıyorsun sanki ölüme gidiyorsun, kendine gel Tuğçe” diye. Haklı olabilirlerdi ama benim için çok zor oldu.

Aralık ayında Türkiyedeki hava durumu malum. Singapur’da uçaktan bir indik, nefesimiz kesildi. Çok sıcak ve nemli bir havası var. Gittiğimiz gün otele eşyaları atıp biraz dolaşalım istedik. Yabancı bir yere gidince yapılması gereken en doğru işi deneyerek öğrendik. Aldık elimize metro haritasını. Gitmeden önce gezilebilecek olan yerleri araştırmıştım. Haritayla gideceğimiz yerlere metroyla ulaştık. İnanılmaz büyük ve düzgün bir metro hattı var. Bilmediğimiz noktalarda da inip dolaşmayı ihmal etmedikJMetro Haritası                      Singapur Malay Yarımadası'nın güneyinde bir ada devleti.
                                   Fotoğrafta karşı tarafta görünen yer Malezya.

Singapur, yasaklar ülkesi olarak bilinir. Başta duyunca garip gelen bu yasaklar sayesinde ülke pırıl pırıl. Sokakta belirlenen sigara içme noktaları haricinde sigara içmek yasak. Büyük cezası var ve sigara içilecek noktalar da yok denilecek kadar az. Yemek yediğiniz restoranın bahçesinde otursanız bile sigara içemezsiniz. Pornografi, uyuşturucu, grafiti, sokakta sakız çiğnemek, sakız satmak yasak, hem ciddiyeti yok ettiği için hem de çiğnendikten sonra sokağa atıldığı için. Yere tükürmek, taksi durakları haricinde taksi durdurmak, yaya geçişi olmayan yerlerde karşıdan karşıya geçmek, tozlu arabayla trafiğe çıkmak yasak. Düşünsenize trafikteki bütün araçlar tertemiz, bir toz lekesi bir dolu ceza demek çünkü. Toplu taşıma araçlarında yemek-içmek de yasak. Hal böyle olunca ülkede yolları bir düşünün. Her yer tertemiz ve insanlar mutlu, rahat. Sokakta yürürken bir iğne göremezsiniz yerlerde.  Bütün yasakların ihlali durumunda da çok ciddi cezalar var. Kaldığımız otele yakın bir noktada inşaat çalışması vardı. İnşaat sahasının etrafı yüksek duvarlarla çevirmişler ki dışarıda kimse rahatsız olmasın ve tehlike arz etmesin. Biz önünden geçerken kapısı açıldı, içeriden iş makinesi çıkacak. Kapıda iş makinesini yıkıyorlardı.J Araç temiz ama herhalde içeride tozlandı.
 Sentosa adası, Universal Studios u gezerken yanımda oğlum olmadığı için çok buruktum. Burası tam çocuklar için hazırlanmış bir adaydı. Cıvıl cıvıl, bir dolu etkinlik, eğlence…

Marina Bay, Gardens By Bay, Merlion derken dönüş zamanı geldi. Ben bunca yeri keşfetmiş gezerken hiç heyecanlanmadım ama evime dönerken içim içime sığmadı heyecandan. 13 saatlik uçuş nasıl bitecekti, ondan sonra bir de kara yolu yolculuğumuz var tabi. Asır gibi geçiyor son saatler. Oğlumla ilk defa karşılaşacağım sanki.

Göktuğ tam 2,5 yaşındaydı ama olgun bir insan gibi davrandı benim oğlum. Benim nereye gideceğimi ve ne zaman döneceğimi gitmeden karşıma alıp anlattım.

Gezdiğim, gördüğüm yerleri oğlum için bol video fotoğraf çektim ama belki ileride kendisi de gitmek için hedefler koyar kendisine. Belki birlikte gideriz tekrar.

Hayalleri, hedefleri olmalı insanın. Anılar, güzel hatıralar biriktirmeli, kötüleri de kendimize deneyim olarak depolamalı şu kısacık hayatta.

SİNGAPUR SİNGAPUR Reviewed by Bir Anne Bir Kadın on Şubat 23, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Öne Çıkan Yayın

ATATÜRK OLMAK

ATATÜRKOLMAK Başlık Atatürk Olmak ama kitabın özü Atatürk gibi muhteşem bir insan olmak, doğru yolda ilerlemek önem...

Bir Anne Bir Kadın

Image Link [https://www.facebook.com/birannebirkadin.blogspot.com.tr/photos/a.1750698125252871.1073741826.1750697121919638/1750698131919537/?type=1&theater] Author Name [Bir Anne Bir Kadın] Author Description [Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal anlatın.Daha da zeki olmasını istiyorsanız, daha çok masal anlatın. "ALBERT EINSTEIN"] Twitter Username [Sora Templates] Facebook Username Sora Templates] GPlus Username [104219125408123734587] Pinterest Username [Sora Templates] Instagram Username [Sora Templates]