KREŞE GİDEN ÇOCUĞUMUZ VARSA İLK ÖNCE BİZ MUTLU OLALIM :)

Kreşler çalışan annelerin çocuklarının kaderidir. Ben bazı sabahlar Göktuğ’u kreşe bıraktıktan sonra arkasından bir süre bakarım. Bakarken aklımdan bildiğiniz bir dizi film serisi geçer. Bu sabah da aynısı oldu. Koridorun sonuna kadar gitti sonra geri döndü baktı. Beklediğimi görünce heyecanlandı, geri döndü ve koşarak yanıma geldi. O öyle heyecanlanınca ben de tüh dedim keşke beklemeseydim. Üzüldü beni görünce, ayrılamadı çünkü. “ Sana bir şey söylemek istiyorum anne. Lütfen Donnie’ye iyi bak. İş yerinde kaybetme. Akşam eve kırmadan, sağlam getir” Dedi. Duyan da Göktuğ’un her gün oyuncaklarını işe götürüyorum ve kırıp geri getiriyorum sanacak. Bende emanete sahip çıktım ve masamın baş köşesince korudum, kolladım Donnie’yi. J


Okula her giden oyuncağın arkasından bir bardak soğuk suyu hep kendisi içti. Sanırım bu sebeple temkinli davranıyor artıkJ  Tam duygusal moda geçecektim, güldürdü beni.

Araştırdığım ve okuduğum uzman yazılarının çoğu karşıma uygulamalı olarak çıkıyor. Yaşadığınız önemli anlarda, sizin ruh halinizin aynısını yaşar çocuk. Ben bunu yurtdışına çıkarken görüştüğüm psikologtan duymuştum. Ayrılırken ağlarsanız, çocuk da ağlar. Sizin kötü bir durumda olduğunuzu düşünür ve belki de hiç dönmeyeceğinizi dedi. İşe giderken, yurtdışına çıkarken Göktuğ ile uzun uzun sohbet ediyoruz biz. Neden gittiğimi anlatıyorum ve düzgün ayrılıyoruz.

Bu sabah, ben duygusal bir halde arkasından bakınca Göktuğ’un, döndüğünde beni görünce bir aksilik olduğunu düşündü. Koşarken suratı ağlamaklıydı. Yanıma gelince bir şeyler söylemesi gerekiyordu ve Donnie den bahsetti. Ben gözlerinden anlarım oğlumun. Neden gitmedin, neden öyle baktın arkamdan diye soruyordu aslındaL Ben gözlerinden okuduğum sorusuna cevap verdim. “ Öğretmeninin yanına gitmeni bekledim, senin geldiğini görmesini istedim. Bir sıkıntı yok. İşe gidiyorum ve seni çok seviyorum. Akşam görüşürüz pamuğum” dedim. İçi rahat etti gülerek el salladı ve ayrıldık.


İşe gelince daha derin düşündüm. Aklıma hiç çocuğu olmayan ve çocuk için yananlar, evladını kaybedenler, savaştan kaçıp gelen, çocuğundan uzak kalan anneler, yavrusu çaresiz hastalığa kapılan anneler geldi. Sabah yaşadığım kısa süreli üzüntüden utandım. Allah’a şükrettim. Tek derdimiz çocuklarımızı kreşe verirken ayrılmak olsun dedim. Kreşte çocuğun eğitim aldığını, sosyalleştiğini, kendini korumayı öğrendiğini de aklıma getirince kendimi sakinleştirdim.

Geçenlerde bir psikoloğun daha yazısını okudum. Sinirlerim tavana çıktı. Belli ki uzmanlığından eksik kalan yanları vardı. Ya baba değildi, ya da maddi durumu o kadar harikaydı ki çocuklarına eşi bakıyordu. Kaldı ki bu iş maddi durumla da alakası yok. Kreşe çocuğu bırakmanın yaşından, çocuğun kreşte kalma süresinden bahsetmiş. Muhtemelen o yazıyı okuyan her anne kısa süreli bir şok yaşamıştır. Kreş konusu başlı başına bir konu ama herkes kendi çocuğunu tanıyor, kendi durumunu, şartlarını biliyor. Buna anne baba karar verip çocuğunun şartlarını en iyi duruma getirmek için çabalarken bu yazı hiç de hoş değildi. Çocuklarımızı kreşe atmıyoruz. Kreşteki her adımını takip ediyoruz. Kreşte eğitim aldı yeter diye akşamları da kendi halinde bırakmıyoruz. Aldığı eğitimin üstüne bir kat daha çıkmak için çabalayan ebeveynlere haksızlık yapılınca sınırlarımı aşmamak için kendimi zorluyorum.   

Her işin uzmanına saygım sonsuzdur ve her zaman önerilere kapım açıktır. Ama yazılan yazıların da gerçek hayatla ve çocuk psikolojisiyle uyum sağlaması ve genelleme yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.


Saygılar, sevgiler… 
KREŞE GİDEN ÇOCUĞUMUZ VARSA İLK ÖNCE BİZ MUTLU OLALIM :) KREŞE GİDEN ÇOCUĞUMUZ VARSA İLK ÖNCE BİZ MUTLU OLALIM :) Reviewed by Bir Anne Bir Kadın on Şubat 07, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Öne Çıkan Yayın

ATATÜRK OLMAK

ATATÜRKOLMAK Başlık Atatürk Olmak ama kitabın özü Atatürk gibi muhteşem bir insan olmak, doğru yolda ilerlemek önem...

Bir Anne Bir Kadın

Image Link [https://www.facebook.com/birannebirkadin.blogspot.com.tr/photos/a.1750698125252871.1073741826.1750697121919638/1750698131919537/?type=1&theater] Author Name [Bir Anne Bir Kadın] Author Description [Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal anlatın.Daha da zeki olmasını istiyorsanız, daha çok masal anlatın. "ALBERT EINSTEIN"] Twitter Username [Sora Templates] Facebook Username Sora Templates] GPlus Username [104219125408123734587] Pinterest Username [Sora Templates] Instagram Username [Sora Templates]