ÇOCUK TİYATROSU VE SİNEMA


Taklit yoluyla öğrendiklerini uygulamaya çalışan çocukların gelişiminde tiyatro önemli bir yerdedir.  Birlikte hareket etmeyi, ekip çalışmasını, uyumu, taklit yeteneğini geliştirmesinin yanında problem çözme kabiliyetlerini de geliştiriyor.

Çocuk tiyatrosu ve sinemasında evrensel mesajlar verilir. Bu mesajları da çocuklar algılarının bu kadar açık olduğu dönemde çok iyi alıyorlar.

Biz 3,5 yıla 5 tiyatro 1 sinema sığdırmışız. Eminim arada unuttuğum da vardır. Gayet uygun fiyatlara çocuk tiyatro biletleri var. Yeter ki siz biraz araştırın.

Göktuğ 1 yaşındayken ilk deneyimimize Keloğlan müzikali ile başladık. Evet çok küçüktü ve birden karanlık olunca ses yüksek çıkınca biraz korktu. Aslında tiyatroyu beklerken keyifliydi. Ben tiyatro salonunda çıkış kapısına oturdum, başıma geleni biliyordum çünkü. Sürekli salona girdik, çıktık. Müzikal olduğu için en arkada ayakta dans ettik, oynadık derken zafer benimdi, eğlendirdim kuzuyu.


Keloğlan müzikalinin ardından 1 ay sonra Ankara’ya  Pepe tiyatrosuna gittik. 
Çok büyük bir salonda ve çok kalabalıktı. 
Göktuğ biraz daha benimseyip, daha çok eğlendi.


2,5 yaşımıza girdiğimizde Engelliler için Elele Derneği’nin hazırladığı ve oyuncuların da engelli olduğu Kırmızı Başlıklı Kız tiyatrosuna gittik. 

Oyuncular engelli olduğu için gitmeden önce biraz engelliler hakkında ve onlara nasıl davranmamız gerektiği ile ilgili konuştuk. Tiyatro sonrası hem eğlendi hem bir sürü mesaj aldı.


3 yaşımıza geldiğimizde hayranı olduğumuz Minyon tiyatrosuna gittik. Artık tiyatro mantığı oturmuş ve inanılmaz da bir taklit yeteneği kazanmıştı bile.
                    3,5 yaş Göktuğa Harika Kanatlar müzikalini görme fırsatı getirdi.          
        Sinema da sosyal bir birey olmak için gereklidir. Bu sebeple ilk sinema deneyimimizi de Pepe ile birlikte yaşadık. Konusu gereği Göktuğ bir duygusal oldu, bir mutlu oldu. Sinemadan çıktığında da şaşkındı.


Bu kadar deneyim ile birlikte Göktuğ artık sinema tiyatro takibini kendi yapmaya başladıJ İzlediği bir çizgi film kanalında Rafadan Tayfa müzikalinin geleceğini duymuş. Gün aşırı henüz şehrimize erişmeyen müzikal için bilet aldın mı anne diye soruyor. Bileti almam gereken siteyi de kendisi söylüyorJ

O halde buyrun Namık Kemal’e kulak verelim:

“Tiyatroyu tüm sanat biçimleri arasında en yücesi olarak kabul ederim çünkü o insanoğlunun, neyin insani olduğu duygusunu bir başka kişi ile en dolaysız olarak paylaşabileceği yoldur.”

                                                                                  
ÇOCUK TİYATROSU VE SİNEMA ÇOCUK TİYATROSU VE SİNEMA Reviewed by Bir Anne Bir Kadın on Şubat 15, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Öne Çıkan Yayın

ATATÜRK OLMAK

ATATÜRKOLMAK Başlık Atatürk Olmak ama kitabın özü Atatürk gibi muhteşem bir insan olmak, doğru yolda ilerlemek önem...

Bir Anne Bir Kadın

Image Link [https://www.facebook.com/birannebirkadin.blogspot.com.tr/photos/a.1750698125252871.1073741826.1750697121919638/1750698131919537/?type=1&theater] Author Name [Bir Anne Bir Kadın] Author Description [Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal anlatın.Daha da zeki olmasını istiyorsanız, daha çok masal anlatın. "ALBERT EINSTEIN"] Twitter Username [Sora Templates] Facebook Username Sora Templates] GPlus Username [104219125408123734587] Pinterest Username [Sora Templates] Instagram Username [Sora Templates]