ÖZEL ÇOCUKLAR


Her çocuk özeldir. Benim için kimi çocuklar çok daha fazla özeldir.

Beyinde oluşan bir hasar nedeniyle, çocuğun belirli kaslarını kullanmakta zorluk çekmesi durumuna Serebral Palsi denir. Dışarıda SP li bir çocuk gördüğünüzde eğer bu rahatsızlığın ne olduğunu bilmiyorsanız, yaptıkları anlık hareket bozukluklarına anlam veremeyebilirsiniz. Kendi kontrolleri dışında hareket edebilirler. Sebebini bilirsek onlara garip garip bakmayız ve o çocuklar da günlük yaşantılarını bizler gibi geçirebilirler.

Birçok kaynaktan araştırdığım bilgilere dayanarak bu hastalık doğum öncesi, doğum anında ve doğum sonrasında oluşabildiğini öğrendim. Birçok sebebi var. Bunlar herkesin bilmesi gereken sebepler, çünkü bilinirse engellenebilir. Üzülerek söylüyorum en basiti, hamileyken sigara kullanan annelerin çocuklarında görülme oranı çok yüksekmiş. Bu her kullananın çocuğu böyle olacak demek değil ama önlem almak hiç de zor değil. Bu sebeplerin arasında sadece benim gözüme çarpanlardan biriydi. Önleyemeyeceğimiz sebepler için zaten söyleyecek bir şey yok.

İnsanoğlu başına ne zaman, ne gelecek bilemez. Ben bu sebeple kendi çocuğumun başına gelmesini beklemeden araştırmaya, elimden gelen desteği vermeyi çalışıyorum. Belki de en başta farkındalık yaratmak gerekir. Farkında olursak, toplum içinde bu çocukları gördüğümüzde onlara herkesten farklı davranmayız ve böylece ne o çocuklar, ne de aileleri kendilerini kötü hissetmezler. Sağlıklı olan çocuğunuzun özgürce koşup oynaması bile büyük bir şükür sebebidir. 

SP’li çocukların beyinlerinde oluşan bu hasar ne yazık ki tamamen giderilemiyor ama tedaviyle en aza çekilebiliyor.  Erken teşhis çocuğun hayatını düzene koyması için çok büyük önem taşıyor.Serebral Palsili çocuklar, kendilerinin farkında olabilmemiz için bir dernek kurmuşlar. SERÇEV derneğini sosyal medyadan takip edebilirsiniz, paylaşımlar yapabilirsiniz. Eğer maddi durumunuz iyi ise de onların tedavilerine destek olursunuz belki de.

Ufak dokunuşlarla başkalarının hayatına da renk katabilirsiniz. Harekete geçmek için başımıza gelmesini beklememeliyiz.


Serçev Derneği İnternet Sitesi'ni bu linkten inceleyebilirsiniz.

Serçev Derneği Facebook Sayfası'nı bu linkten inceleyebilirsiniz.
ÖZEL ÇOCUKLAR ÖZEL ÇOCUKLAR Reviewed by Bir Anne Bir Kadın on Ocak 23, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Öne Çıkan Yayın

ATATÜRK OLMAK

ATATÜRKOLMAK Başlık Atatürk Olmak ama kitabın özü Atatürk gibi muhteşem bir insan olmak, doğru yolda ilerlemek önem...

Bir Anne Bir Kadın

Image Link [https://www.facebook.com/birannebirkadin.blogspot.com.tr/photos/a.1750698125252871.1073741826.1750697121919638/1750698131919537/?type=1&theater] Author Name [Bir Anne Bir Kadın] Author Description [Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal anlatın.Daha da zeki olmasını istiyorsanız, daha çok masal anlatın. "ALBERT EINSTEIN"] Twitter Username [Sora Templates] Facebook Username Sora Templates] GPlus Username [104219125408123734587] Pinterest Username [Sora Templates] Instagram Username [Sora Templates]