Oyunlar ve Aktiviteler

YANARDAĞ DENEYİ

Çocuklar için uzmanlar her yaş için ayrı bir oyun, ayrı bir eğitim önerilerinde bulunurlar. Ben bu durumu kendi oğlum için biraz farklı bir yöntemle uyguluyorum. Yaşının üstünde düşündüğüm oyun ya da deneyi, onun yaşına uygun halde anlatarak yapıyorum, sonra 1 yıl sonra bir daha yapıyorum. Göktuğ’un uzmanı da benim, bütün ipler şu an için benim elimde o yüzden “istediğimi yaparım arkadaş” modundayım yaniJ

                Bence özellikle 0-6 yaş grubunda çocuğa ne verirsen kapıyor. Anlamıyormuş gibi gözüküyorlar ama ummadığınız bir yerde öyle bir çıkarıyorlar ki marifetlerini; nasıl hatırladı ya diye ağzı açık kalıyor insanın.

                Yanardağ deneyini internetten izlerken çok eğlendim çok akıllıca buldum ve uygulamaya karar verdim. İlk önce Göktuğ’a basit yollu dağ tanımı yaptım. İnternetten dağ ve yanardağ görsellerini indirdim, çıktı aldım.·         “Göktuğ sen hiç dağ gördün mü?”

·         “Evet gördüm.”

·         “ Peki nerede gördün, nasıldı, biraz anlatır mısın?”

·         “ Hıııı, yok yok görmedim J

·         “ Bence kesin görmüşsündür uzaktan ama ben yine de sana biraz anlatayım. Dağ böyle çoook yükseklerde olur, biz çook aşağısında kalırız oğlum.  Bak bu resimde gördüğün bir dağ. Bizim bulunduğumuz yerlere göre yüksekte kalan kara kütlesidir. Eteklerinde ağaçlar olabilir.”

·         “ Hıııı tamam.”

·         “  Bir de yanardağlar var. ( görselde gösterdim.)Bunlar da çok sıcak olduğu zaman, dünyanın katmanında bulunan magmaların basınçla birlikte böyle ateş gibi fışkırdıkları zaman yanardağ olur. Dağların içinden böyle ateş fışkırır.”

·         “ Hııı tamam.”
                Anlattıklarımı garip bakışlarla güzelce dinledi. Varsın anlamasın problem değil, aklında ufak da olsa bir kırıntı kalacak eminim.

                Bir derin kabın içine su bardağı koydum, su bardağının içine kırmızı gıda boyasıyla sirkeyi karıştırdım. Alüminyum folyo ile üstünü dağ gibi yaptım ortasını da yuvarlak açtım. Yukarıdan bardağın içine yavaş yavaş karbonatı dökünce sirke tepkimeye girip fokurdayarak folyonun üstüne çıktı. Göktuğ çok şaşırdı. Çok dikkatli bir şekilde izledi. Hiç yorum yapmadı ama eminim çok etkili oldu. Göktuğ şu anda 3,5 yaşında bu deney 5 yaş grubu için. Biz seneye bir daha yapacağız aynı şeyi bu sefer daha farklı bir şeyler yapar, profesyonel hale getiririz belki.


 ( Dağ şekli ilk yapıldığında böyle değildi tabi ki, dışına taşınca bizim dağ da söndü JJ )

                Ben bunu yaşından önce yaparak hiçbir şey kaybettiğimizi düşünmüyorum. Tam tersi aklında kalan kırıntılar bana yeter. Bunun yanında televizyon izlemek yerine dikkatini topladı, anlamak için çabaladı, çok şaşırdı ve anne de fotoğraf ve videolarla arşiv yaptı.Seneye ilk önce açıp bu sene ne yaptığımıza bakacağız, sonra tekrar yapacağız. J
Oyunlar ve Aktiviteler Oyunlar ve Aktiviteler Reviewed by Bir Anne Bir Kadın on Ocak 02, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Öne Çıkan Yayın

ATATÜRK OLMAK

ATATÜRKOLMAK Başlık Atatürk Olmak ama kitabın özü Atatürk gibi muhteşem bir insan olmak, doğru yolda ilerlemek önem...

Bir Anne Bir Kadın

Image Link [https://www.facebook.com/birannebirkadin.blogspot.com.tr/photos/a.1750698125252871.1073741826.1750697121919638/1750698131919537/?type=1&theater] Author Name [Bir Anne Bir Kadın] Author Description [Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal anlatın.Daha da zeki olmasını istiyorsanız, daha çok masal anlatın. "ALBERT EINSTEIN"] Twitter Username [Sora Templates] Facebook Username Sora Templates] GPlus Username [104219125408123734587] Pinterest Username [Sora Templates] Instagram Username [Sora Templates]